حمل بار کارگو چیست؟

 

 

مطالبی که در این مقاله به آن می پردازیم به شرح ذیل است:

*کارگو چیست؟

*تاریخچه کارگو

*عوامل موثر بر قیمت کارگو

*مراحل انجام کارگو

 


آیا تا به حال به این فکر کرده اید که واردات کالا به کشورمان از چه طریقی صورت می گیرد؟ یکی از راه های واردات و حمل کالا از کشورهای دیگر از طریق حمل و نقل هوایی صورت می گیرد. حمل و نقل هوایی به دو دسته کارگو و فریت بار تقسیم می شود. در این مقاله با مفهوم کارگو و فریت بار و تفاوت آن دو آشنا می شویم:

 

کارگو چیست؟

 

کارگو روش حمل باری است که در آن هر نوع کالا و یا محصول که از طریق یکی از روش های حمل و نقل هوایی، حمل زمینی و حمل و نقل دریایی ارسال می شوند تا از نقطه ای به نقطه ی دیگر برسند کارگو نام دارد.

کارگو در کشور های مختلف معنای متفاوتی دارد. کارگو در ایران بیشتر به نوع هوایی حمل بار اطلاق می شود.

 

تاریخچه کارگو

 

واژه کارگو برای اولین بار در سال 1650 در زبان انگلیسی با معنی بارگیری بار کشتی گرفته شد.cargoیک واژه اسپانیایی به معنی بار است که از ریشه cargarبه معنی بارگیری گرفته شده است.

 

تفاوت کارگو و فریت بار

 

کارگو برای حمل و نقل بارهای تجاری و با حجم بالا استفاده می شود و نمی توان بارهایی با وزن کم را از این روش جابجا کرد.

فریت بار نوعی حمل و نقل برای مسافرانی است که می خواهند با خود باری را جابجا کنند. به عنوان مثال مسافرانی که می خواهند از طریق هوایی به کشور دیگری بروند و با خود باری را جابجا کنند شرکت های هواپیمایی اجازه حمل وزن محدودی از بار را به شما می دهند و بیشتر از حد مجاز نمی توانید جابجا کنید. در چنین مواقعی استفاده از فریت بار پیشنهاد می شود.

 

 


عوامل موثر بر قیمت کارگو

 

حال که با مفهوم کارگو آشنا شدیم و دیدیم در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد باید ببینیم چه عواملی در هزینه های آن موثر است:

  • وزن و ابعاد کالا
  • نوع و جنس کالا
  • فاصله مبدا تا مقصد
  • قوانین کشور مبدا و مقصد
  • شرکت خدمت دهنده
  • کالاهای مجاز
  • وزن و ابعاد کالا

 

وزن و ابعاد کالا

هرچقدر وزن کالای شما بیشتر باشد قطعا هزینه ی حمل آن هم بیشتر می شود. مولفه دیگری که در هزینه این نوع روش موثر است ابعاد کالا می باشد. هرچقدر ابعاد کالای مورد نظر بزرگتر باشد، هزینه ی بیشتری باید برای کارگو پرداخت کنید.

نوع و جنس کالا

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در هزینه کارگو نوع و جنس کالا است. اگر کالای شما به ضربه حساس باشد و شکننده باشد هزینه ی کارگو آن نیز بیشتر است.

فاصله مبدا تا مقصد

فاصله  هوایی کشور مبدا تا مقصد یکی دیگر از عواملی است که در هزینه های کارگو تاثیرگذار است. بدیهی است که فاصله زمینی وهوایی دو کشور با هم متفاوت باشد. ممکن است فاصله ی هوایی آن به دلیل نبود مسیرهای مستقیم نسبت به فاصله زمینی بیشتر باشد.

 

قوانین کشور مبدا و مقصد

در برخی از کشورها برای کلیه کالاها در هر سفر مقدار معینی از مالیات در نظر گرفته می شود و در برخی از کشورها نیز این تعرفه برای کالاهای مختلف متفاوت است.

 

شرکت خدمت دهنده

بدون شک هر شرکتی که خدمات کارگو را انجام می دهد نرخ مخصوص خود را دارد. برخی از شرکت ها به دلیل ارائه خدمات با کیفیت و سابقه طولانی قیمت بالاتری نسبت به سایر شرکت ها دارند.

 

کالاهای مجاز

این موضوع را باید در نظر داشته باشید که هر کشوری قوانین خاص خود را دارد و ورود برخی کالاها مانند اسلحه و مشروبات الکی به آن کشور ممنوع است. با این حال برخی از کالاها ممکن است ورود آن ممنوع نباشد ولی نیاز به گرفتن مجوزهای قانونی دارد. دریافت این مجوزها به عهده شرکت های کارگو نیست و باید فرستنده کالا اقدام به دریافت مجوز کند.