حمل و نقل ترکیبی

شرکت گلرنگ ترابر توانایی لازم در ارائه خدمات و استراتژی لازم جهت حمل و نقل ترکیبی را داراست.

مطالبی که در این مقاله به آن می پردازیم به شرح ذیل است:

*حمل و نقل ترکیبی چیست؟

*روش های حمل و نقل ترکیبی

*مزایای حمل و نقل ترکیبی


 

حمل و نقل ترکیبی چیست؟

حمل و نقل ترکیبی نوعی سیستم حمل و نقل است که دو یا چند حالت حمل و نقل را برای تحویل کالا ترکیب می کند.

اساساً حمل و نقل ترکیبی، تشکیل شده از حمل و نقل زمینی و دریایی است و تنها یک سند  بارنامه واحد برای جابجایی در کل مسیر مورد نیاز است.

حمل و نقل ترکیبی هزینه های جابجایی محموله را کاهش می دهد، آسیب یا تلفات را به حداقل می رساند و با اجازه دادن به حمل و نقل سریعتر، امنیت را بهبود می بخشد. این سیستم به عنوان حمل و نقل " بین وجهی " نیز شناخته می شود .

 

روش های حمل و نقل ترکیبی

 

حمل و نقل ترکیبی از طریق جاده ای -ریلی

شروع این روش عموما با حمل و نقل جاده ای و معمولا مسافت کمتر شروع  و ادامه مسیر با راه آهن و به صورت حمل و نقلی ریلی صورت می پذیرد. در این روش موقع جابجایی بار از کانتینر یا کامیون خارج نمی شود و فقط به قطار متصل می شود که موجب به حداقل رسیدن آسیب دیدگی در طول جابجایی می گردد. آسیب‌دیدگی بار در طول جابجایی به کمترین میزان ممکن خودش برسد که بسیار کمک‌کننده است.

حمل و نقل ترکیبی از طریق ریلی -دریایی

 

 

شروع این روش عموما یا قطار و حرکت به سمت بندر و بعد از آن جابجایی کانتینر و انتقال به داخل کشتی و  ادامه مسیر در دریاست .اگر مسافت دریایی بین مبدا  مقصد کم باشد این  روش مقرون به صرفه می باشد.

حمل و نقل ترکیبی از طریق هوایی و ریلی

شروع این روش با هواپیمای باربری و ارسال بار آن به سمت یک پایانه تخلیه بار و ادامه مسیر از طریق راه آهن و انتقال به مقصد نهایی است. سرعت بالای انتقال کالا از طربق این روش باعث می شود در مواقع بحرانی کارآمد باشد.

 


 

چه صنایعی از حمل و نقل ترکیبی استفاده می‌کنند؟

 

مجموعه‌های مختلفی  از جمله پتروشیمی و صنایع نفتی  و صنایع فولادی و معادن و...از این نوع حمل و نقل استفاده می‌کنند زیرا فاصله میان مقصدهایشان زیاد است یا کالای گران قیمت و یا سنگینی را جابجا می نمایند.

 


مزایا حمل و نقل ترکیبی

 

هر نوع حمل و نقلی را که انتخاب می کنید، ابتدا نیازهای خود را قبل از تصمیم گیری بر اساس مزایای آن ارزیابی کنید.

حمل و نقل ترکیبی طیف وسیعی از مزایای را به منظور بهبود بهره وری کل زنجیره پیشنهاد می کند.

مزایای اصلی حمل و نقل ترکیبی را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

  1. دوستدار محیط زیست: در مسیرهایی که می توان حجم ها را دسته بندی کرد و مسافت مناسب است، حمل و نقل ترکیبی باعث کاهش مصرف انرژی و انتشار کمتر CO2 می شود.
  2. دوستی با جامعه: باعث کاهش تصادفات، ازدحام جاده ها و وابستگی به ذخایر انرژی می شود.
  3. امکان استفاده بهتر از ظرفیت موجود را فراهم می کند.
  4. این انعطاف پذیری جاده را با صرفه جویی در راه آهن در سفرهای طولانی برای حجم زیاد ترکیب می کند.
  5. به خوبی در زنجیره لجستیک ادغام شده است.
  6. ایمن و مطمئن است و کاهش خطر برای کالا در طول سفر حمل و نقل را به همراه دارد.

اگر حمل و نقل چند وجهی را انتخاب می کنید، به این معنی است که فقط با یک شرکت حمل و نقل قراردادی امضا می کنید که کل سفر محموله را پوشش می دهد. حامل طرف قرارداد بارنامه حمل و نقل ترکیبی یا بارنامه چندوجهی صادر می کند. حمل و نقل چندوجهی زمان تحویل را بهینه می کنند، هزینه های موجودی را کاهش می دهند و سطح هزینه های حمل و نقل را تحت کنترل نگه می دارند. مدیریت حمل و نقل ترکیبی می تواند آسان تر باشد زیرا از طریق یک قرارداد منعقد می شود.

 


چرا گلرنگ ترابر؟

هنگامی که مشکل حمل و نقل بار دارید که چیزی فراتر از "انتخاب و تحویل آن " است، باید با بخش لجستیک ما تماس بگیرید. این بخش در حل  مشکلاتی که نگاهی تازه می طلبد تخصص دارد. بسیاری از اوقات هنگام برنامه ریزی برای حمل و نقل بار، انجام آن ممکن است  آسان به نظر برسد. اما لزوما اینطور نیست. شرکت حمل و نقل ترکیبی راه حل هایی را برای انواع مشکلات حمل و نقل ارائه می دهد. هدف ما این نیست که فقط به شما نرخ های پایین تری بدهیم. ما در تلاش هستیم تا هزینه های عملیاتی کمتر به صورت بهینه را به شما ارائه دهیم.